UYKU TASARRUFU İLE 10 YIL DAHA FAZLA YAŞAYIN

Uyumak bütün insanların temel ihtiyacıdır. Hayvanlar bile yorgunluklarını uykuyla giderirler. Uyumadan yaşamak mümkün değildir. Yani hem fizyolojik hem de psikolojik olarak faydalı bir şeydir. İnsanın dinlenmesini, o gün içindeki yorgunluğunu atmasını sağlamaktadır. Tabi atalarımızın bir sözü olan azı karar çoğu zarar lafı az uyku uyumak için de geçerlidir.

Çoğu insan kendisi için ortalama 8 saat uykunun yeterli olduğunu bilir. Bunu bildiği halde günde 10-12 saat uyuyan insanlar dahi vardır. 8 saat uyumak yeterli olduğunu düşünüyoruz fakat ya bu kadar uyku bünyemize fazlaysa? Ya insan daha az uykuyla daha dinç bir beyine sahip olabilirse? Günde 8 saat ve fazlası kadar uyumanın ne kadar çok şey kaybettirdiğini az sonra sizlere gerek matematiksel gerek mantıksal olarak hesaplayıp açıklayacağım.

Günde 8 Saat Uyuyan Bir Birey Ne Kadar Yaşar?

Öncelikle günde 8 saat uyuyan normal bir bireyi ele alalım. Bu birey 60 yaşında halktan biri olsun. Herkes gibi bu birey de çocukluğunda oyun oynamış, öğrencilik yıllarında arkadaşlarıyla vakit geçirmiş; beslenme, boşaltım, uyku gibi temel ihtiyaçlarını gidermiş birisi olsun. Bu birey ortalama günde 8 saat uyuduğunu düşünürsek (8 saat ortalama alıyoruz çünkü bebekken 18 saat uyuması gibi ortalamanın üstü veya altı değerlere rastlanabilir) bir gününün üçte birini uykuya ayırmış olur. Yani bir gün 24 saatken bu birey için sadece 16 saati uyanık geçirebilir. Bu 16 saatte yeme içme boşaltım vb gibi temel ihtiyaçları çıkarırsak elimizde sadece 12 saat kalır. Evet, biliyoruz ki hiç bir insan geri kalan 12 saatini çalışarak geçiremez fakat bir günde verimli geçirebileceği sadece 12 saati olan birisi hayatı boyunca gerçekten 60 sene mi yaşamıştır?

Tabii ki hayır. Bu birey 60 yıldır nefes alıyor olsa da kendisi için bir gün 12 saatken bireyimiz sadece 30 sene yaşamıştır ne yazık ki. Yani günün üçte birini uykuya ayırarak koskoca 20 seneyi çöpe atmıştır. Gerçekten çok acı değil mi? Dile kolay, 20 sene… Peki bu durumu nasıl değiştirebiliriz? Dilerseniz bir de günde 4 saat uyuyan birisini ele alalım.

Günde 4 Saat Uyuyan Bir Birey Ne Kadar Yaşar?

Bu sefer de 4 saat uyuyan bir bireyi düşünelim. Bu birey de az önceki gibi 60 yaşında olsun. Günde ortalama 4 saat uyuduğunu düşünürsek bir gün bu birey için 20 saattir. Koskoca bir 20 saat. Temel ihtiyaçlara 4 saat ayırdığını da hesaba katınca bireyin kendine ayırabileceği koca bir 16 saat vardır. Peki bu birey 60 yıllık ömrünün kaç senesini uykuya verir? 60’ın 6’ta biri yani 10. Evet sadece 10 seneyi çöpe atmıştır. Az önceki bireyle yarı yarıya fark var. Bu birey kendisini 2 kat daha fazla geliştirebilir. Zaten bildiğiniz üzere hayatında başarı elde etmiş kişilerin çoğu az uyku çok iş ile başarılı olmuştur. Yani aslında uyku, hedeflerimize giden yolda en büyük düşmanımızdır.

Günde 4 Saat Uyku Yeterli Midir?

Bu konu aslında çok tartışılıyor. Bazı uzmanlar biyolojik olarak 8 saat uyumamız gerektiğini söylerken bazıları da 4 saatin yeterli olabileceğini söylüyor. Bunu hiçbir birey denemeden bilemez fakat örnek olarak Leonardo Da Vinci’yi verebilirim. Kendi ürettiği Da Vinci metoduyla günde 4 saat uyumaktadır (Da Vinci Metodunu öğrenmek için buraya tıklayın). Da Vinci’nin ne kadar zeki ve çalışkan olduğunu hepimiz biliriz ve anlaşılan o ki 4 saat uyku Da Vinci’ye fazlasıyla yetmiştir.

Günde 8 saat uyuyan insanlar der ki: “Ben asla 4 saatle yetinemem, 8 saatle anca duruyorum.” Ancak daha önce bu metodu önerdiğim çoğu insanda gördüm ki 4 saat uykunun ardından uyanınca çok daha zinde olduğunu fark etmiştir. İnanın bana 4 saat uyuyup kalktığınızda günleriniz yıl gibi olacak. Bitmek bilmeyecek. Hedefe ulaşmanızı sağlayan çok daha uzun çalışma zamanınız olacak.

Olaya biraz netlik getirerek bitirmek istiyorum. 4 saat uyku sağlıklı her insan için yeterlidir. Hatta idealdir diyebiliriz. Fazlası insanı yorgunluğa iterken azı da sağlık problemlerine yol açabilir. O yüzden siz siz olun kendinizi az uyumaya alıştırın ve uyku tasarrufu yaparak 10 sene daha fazla yaşayın.

Kitap Önerisi: Bu yazıyla ilgili Erdal Demirkıran’ın “Sadece Aptallar 8 Saat Uyur” kitabını sizlere şiddetle tavsiye ediyorum.

 

About the Author: Ahmet BAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir