ANDROID TELEFONLAR İÇİN GÜÇ TASARRUFU ÖNERİLERİ

Gün içinde çoğu zaman telefonla vakit geçiriyoruz. Sosyal medyada cirit atıyor, Instagram’dan Twitter’a oradan Facebook’a sonra Whatsapp’dan gelen bildirimlere bakıp tekrar bu akış şemasını başa sarıyoruz. Bu hızda telefonu yorarken şarjımızın azaldığını görünce de yakınıyoruz. Yanımızda powerbank’ler taşımak yerine az sonra vereceğim  android güç tasarrufu önerilerini uygulayarak bataryanızın daha uzun süre gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu önerilerden  hepsini yapmak zorunda değilsiniz fakat ne kadarını uygularsanız şarjınız o kadar çok gidecektir.

Batarya Katili Ekran Parlaklığını Kısın

Şüphesiz telefonlarda bataryayı en çok tüketen kısımlardan biri ekrandır. Teknolojinin ilerlemesiye ips ekranlar telefonlarda kullanılmaya başlandı. En çok güç tüketen ekran tipinden biri olan ips ekran çoğu yeni çıkan Android Telefonda mevcut. Eğer tasarrufu en üst seviyeye çıkarmak isterseniz amoled ekran telefon tercih edebilirsiniz. Fakat ips ekrana sahipseniz üzülmeyin. Ekran parlaklığını kısmanız büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Size tavsiyem hava aşırı güneşliyse ve dışarıdaysanız ekranı sağlıklı görebilmeniz açısından ekran parlaklığını %40’a çekmenizdir. Eğer kapalı ortamdaysanız ekran parlaklığını 0’a indirebilirsiniz. IPS ekrana sahip telefonlar karanlık ortamda bile olsa 0 parlaklıkla gayet sağlıklı görebilmenizi sağlayacak teknolojiye sahiptir.

Kullanmadığınız Özellikleri Devre Dışı Bırakın

Teknoloji ilerledikçe telefonlara bluetooth, wifi, gps gibi birçok özellik entegre edildi. Bu özelliklerin çoğu sadece kullanmamız gerektiği zaman işimize yarıyor. Wifi’sız bir ortamdan wifi özelliğini açık bırakmanın, dosya paylaşımı yapmayacağımız bir zaman bluetooth açık gezmenin, konum atmayacağımız zaman gps’i açık tutmanın hiçbir manası yok. Bu tarz özellikler arka planda çalışırken önemli ölçüde güç tüketecektir. Bu ve bunun gibi kullanmadığınız özellikleri kapatarak güç tasarrufu edebilmeniz mümkün.

Mutlaka Bir Taskkiller Kullanın

 

Taskkiller uygulamalarının amacı arka planda gereksiz yere çalışarak cpu ve ram işgal eden uygulamaları ister otomatik ister manuel bir şekilde kapatmanızı yarayan uygulamalardır. Siz sadece Facebook’ta takılırken arka planda birçok uygulama çalışıyor olacaktır. Android sistem uygulamaları hariç çalışması gereksiz olan bu uygulamaları kapatmak iyi bir güç tasarrufu olacaktır.

Buna benzer bir uygulama olan CleanMaster’ ı kesinlikle indirmenizi ve kullanmanızı tavsiye ederim. Taskkiller özelliği de barındıran bu uygulamada ayrı ayrı güç tasarruf modları, anlık ram temizleme gibi birçok özellik mevcut. Gereksiz uygulamalar yerine telefonuzun sağlığını derinden etkileyen bu tarz uygulamalar edinin.

Doğru Duvar Kağıdı Tercihi

Ekran parlaklığının batarya tüketimini ne kadar etkilediğinden bahsetmiştim. Bu sefer konumuz gene ekran fakat bu sefer bataryayı tüketen parlaklık değil, duvar kağıdı. Hareketli duvar kağıtlarından olabildiğince kaçının. Bu gereksiz yere ekstradan batarya tüketimine neden olacaktır. Zaten artık böyle ışıklı mışıklı duvar kağıtları son derece demode oldu.

Senkronizasyonu (Eşitleme) Kapatın

Bana nedense son derece gereksiz gelen senkronizasyon özelliği bazılarına göre işe yarasa da batarya tüketimini etkileyen faktörlerden birisidir. Mesela bu uygulamanın yaptığı eylemlerden birine örnek verecek olursak Android telefonunuza indirdiğiniz Facebook uygulamasına sizin rehberinizideki kişi listesini senkronize eder. Bunu rehberinize kişi ekleseniz de eklemeseniz de sürekli olarak kontrol edecektir. Bu özelliği kapatın ya da sıklığını değiştirin. (günde 1 defa senkronize et gibi)

Aynı zamanda bu özellik wifi veya mobil veriyi kullanacağından dolayı internet hızınızı da yavaşlatmaya sebep olur. Wifi özelliğini kullanırken fazla güç harcayacağından bataryanızı tüketir ve arka planda ram’i de yorarak bataryanın daha hızlı bitmesine sebep olur.

Minimum Düzeyde Dosya Barındırın

İlginçtir ama telefonda ne kadar az dosya bulunursa pilin o kadar uzun süre gittiği gözlemlenmiştir. Dosyadan kastım resim, müzik, video veya oyun gibi telefonunuzda yer kaplayan her şey. Telefonda güçten tasarruf etmek için minimum düzeyde dosya barındırmak, kullanmadıklarınızı silmek ya da sd karta taşımak sizler için en faydalısı olacaktır. Bu şekilde daha uzun bir pil kullanımına ulaşabileceksiniz.

Telefonun Bataryasını Aldatın

Bu zamana kadar telefonun bataryası hep bizi aldattı. Çoğu Android telefon %100 şarj olduğunda size uyarı vermesine rağmen aslında bataryanın tamamını doldurmamış oluyor. Telefonda bunu yapan yazılımı aldatmak mümkün. Şimdi yapmanız gerekenleri tek tek söyleyeceğim, denemekten zarar gelmez.

 1. Telefonu %100 olana kadar şarj edin.
 2. Telefonu şarjdan çıkarıp kapatın.
 3. Telefonu tekrar şarja takıp birkaç saat bekleyin.
 4. Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonu açın.
 5. Telefonu açtıktan sonra (şarjdan çıkmış bir vaziyette) 3-5 dakika bekleyin.
 6. Telefonu tekrar kapatın ve en az yarım saat daha şarja takın.
 7. Şarjdan çıkarın ve uzun batarya ömrünüzün keyfini çıkarın.

Bu işleme batarya kalibresi de denebilir. Bu işlemi tek sefer yapmanız yeterli. Aldanmış şarj yazılımı artık telefonu sonuna kadar şarj edecektir.

İşinize Yarayabilecek Diğer Öneriler:

 • Cihazı günde 1 kez resetleyip arka plan uygulamaları bakımından rahatlamasını sağlayın.
 • Titreşimi kapatın. Titreşim; telefonda kinetik enerji oluştumak için çok güç harcar.
 • Telefon AMOLED ekrana sahipse siyah arka plana geçmek güç tasarrufu sağlayabilir.
 • Yazılım güncellemeleri pil kullanımı tarafından geliştirmeler yapar. Güncellemeleri atlamayın.
 • Aktif olarak kullanmayacağınız zamanlar uçak modunu açın.
 • Ekrandaki widget’ları kaldırın.
 • Pil tasarruf modlarını kullanın.
 • Pilin ömrü bitmiş olabilir. Orjinal pil alıp değiştirin.
 • Telefonunuzu bilgisayardan şarj etmeyin.
 • Pilin tamamen bitmesini beklemeyin.
 • “Ok Google” ı kapatın.

About the Author: Ahmet BAH

1 Comment

 1. Sayenizde telefon şarzım günü kurtarıyor.Teşekkürler.Bence en önemlisi telefonun şarzını %100 yapmadan şarzdan çekmemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir