SU TASARRUFU İÇİN 7 BASİT ÖNERİ

Günden güne düzensizleşen yağış rejimlerinden dolayı bazen barajlar fazla dolu olmakla beraber bazen de gerçekten kritik seviyede azalabiliyor. Küresel ısınma da suyun azalmasına büyük etki gösterirken azalan doğal kaynaklar daha da değer kazanıyor ve bundan dolayı aylık kazancımız daha hızlı tükeniyor. Su gibi doğal kaynakları daha verimli ve bilinçli kullanmamız, su tasarrufu yapmamız yalnızca gelecek nesiller için değil; kendi yakın geleceğimiz için de çok büyük önem taşıyor.

İşte hem doğal kaynaklardan suyu korumak hem de aylık bütçenize yardımcı olabilmek  için evinizde daha az su tüketmenize, su tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak 7 tasarruf önerisi…

1 – Meyve ve Sebzeleri Yıkarken Dikkat Edin!

Meyve ve sebzeleri yıkarken akan suyun altına bir adet kap veya leğen tarzı bir şey yerleştirerek suyun orada birikmesini sağlayabilirsiniz. Meyveler dışında zehir veya herhangi sağlığa zararlı bir madde içermediğinden su temizdir, içebilirsiniz bile :D. Tabii ki şaka. Bu suyu biz içmeyeceğiz. Kapta biriken su ile çiçeklerinizi sulayabilir, arıtma aletleriyle tekrar arıtıp kullanabilir veya daha farklı bir şekilde değerlendirip tasarruf edebilirsiniz.

2 – Çamaşır ve Bulaşık Makinelerinin Dolmasını Bekleyin!

Çamaşır ve bulaşık makinelerini çalıştırmak için tamamen dolmasını bekleyin. Bu tarz makineler çalışmak için biraz fazla güç harcamaktadır. Siz bu aletlerin çalışmasını ne kadar aza indirgerseniz o kadar tasarruf edeceksiniz. Ayrıca son teknolojinin gelişmesinden faydalanarak, yüksek su ve enerji verimliliğine sahip çamaşır ve bulaşık makinelerini tercih ederek gereksiz su kaybını büyük ölçüde engelleyebilir, tasarrufunuzu artırabilirsiniz.

3 – Su Kaybının Büyük Çoğunluğu Tuvalette Gerçekleşiyor!

Evlerdeki su tüketiminin büyük bir kısmı ne yazık ki tuvaletlerde gerçekleşiyor. Sifondaki suyun büyük çoğunluğu boşa gidiyor. Daha az su harcayan, yeni teknoloji ürünü bir rezervuar kullanarak, sifonu her çektiğinizde su tasarrufu yapabilirsiniz.

4 – Suyu Doğru Zamanda Açıp Kapatın!

Ellerinizi yıkarken, tıraş olurken ya da dişlerinizi fırçalarken bu işlemde sadece lazım olduğunda musluğu açın. Öğrenin elinize sabun döktükten sonra çeşmeyi açın veya traş işlemi bitince yüzünüzü yıkamak için suyu açın. Diş macununu diş fırçanıza sürdükten sonra musluğu kapatmayı unutmayın. Yalnızca jiletinizi ya da diş fırçanızı temizleyeceğiniz zaman suyu açarak büyük ölçüde su tasarrufu elde edebilirsiniz.

5 – Bozuk Muslukları Tamir Edin!

Bozuk bir musluk düşünelim. Bu musluk her saniye bir damla su akıtıyor olsun. 24 saat sonunda yaklaşık 17 litre su damlatmış olur. 17 litrenin kaç TL ettiğini öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Atalarımızın damlaya damlaya göl olur sözünden yola çıkarak evinizde eskimiş, hasar görmüş ve doğru çalışmayan muslukları tamir edin veya yenileyin. Damlaya. Ayrıca rezervuarınızda herhangi bir kaçak olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın. Bunun için size bir taktik: Su haznesine gıda boyası koyun! Bu sayede en küçük sızıntıları bile fark edebilirsiniz.

6 – Elde Yıkama Hatasına Düşmeyin!

Yıl 2018 olmasına rağmen hala daha bulaşık ve çamaşırları elde yıkayan bir çok insan var. Evet belki makinelere maddi durumunuz yeterli olmayabilir fakat inanın elde yıkayarak ev ekonominizi daha çok sarsıyoruz. A+ bir çamaşır veya bulaşık makinesi kısa sürede kendini amorti edecek ve su tasarrufu etmenizi sağlayacaktır.

7 – Küveti Doldurma Lüksünden Vazgeçin!

Küveti doldurarak banyo yapmak – ya da keyif yapmak da diyebiliriz – ortalama 180 litre su harcamanıza neden olur. Bol su harcayıp uzun banyolar yapmak yerine kısa duşları tercih ederek %50 ile %80 arası su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Deneyin ve görün, bu su tasarrufu sayesinde faturada inanılmaz bir düşüş göreceksiniz.

 

 

You May Also Like

About the Author: Ahmet BAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir