SU BİRİM FİYATI NEDİR? SU FATURASI NASIL HESAPLANIR?

Merhaba. Bu yazımda sudan tasarruf etmek için önce bilmemiz gereken birkaç şeyden bahsedeceğim. Bunlar başlıkta da belirttiğim gibi; Su birim fiyatı nedir? Su faturası nasıl hesaplanır? Su faturasında bulunan kalemler nelerdir? Su faturaları herkes için aynı mıdır? Ve buna benzer sorulara yanıt vereceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra günlük kullandığınız su miktarını hesaplayabilir bunu da aylık kullanıma çevirip tahmini su giderinizi elde edebilirsiniz.

Su Faturası Nasıl Hesaplanır?

Hepimizin evinde, işyerlerinde, işletmelerde ve diğer alanlarda kullandığınız miktara göre her ay su faturası düzenlenir. Tabii her aboneliğin tükettiği su miktarı farklı olduğu gibi farklı illerde olup da aynı su miktarına karşı ödenen su faturası tutarları da birbirinden farklıdır. Bundan dolayı Ülkemizdeki Büyükşehirlerimizde su faturası daha çok gelmektedir. Örneğin aynı tüketim değerlerine karşın İstanbul ilinde İski’den kesilen su faturası küçük bir ildeki su faturasına göre daha fazla olmaktadır.

Su faturası hesaplanırken ilk endeks ve son endeks verilerine bakılır. Su saatiniz üzerindeki son endeksi öğrenip bir önceki faturadan son endeks bulunur ve çıkarılır. Bu faturanın üstüne bir de çeşitli hesaplamalar, yani vergiler bakım bedeli vs. yapılarak su faturanız ortaya çıkar. Dilerseniz bu işi biraz daha irdeleyip örneğin İstanbul’da yaşayan bir bireyin aylık kullanımını birlikte hesaplayalım.

Su Faturasında Bulunan Kalemler Nelerdir?

  • Su Birim Fiyatı: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her ilden ile değişmekte olup tüketilen metreküp ile çarpılır. Su Birim Fiyatı değerinizi kendi ilinizin belediyesinin web sitesinden öğrenebilirsiniz.
  • Bakım Bedeli: Bu bedel de aynı şekilde Belediyeden Belediyeye değişiklik göstermektedr.
  • Çevre Tüketim Vergisi (ÇTV): Her yıl değişen bir vergidir. Büyükşehirlerde ve diğerlerinde metreküp başına belirlenen miktarla çarpılır ve faturadan ayrı hesaplanır.
  • KDV (%8): Su faturalarında yukarıdaki kalemler hesaplanıp toplandıktan sonra bir de üstüne %8’lik kdv eklenir. Bu işlemler sonucunda tüketicinin su faturası ortaya çıkar.

İski Örnek Su Faturası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İstanbul ilinde bir tüketicimiz olduğunu ve o ay 10 m3 su tükettiğini düşünelim. İski’nin aylık tüketim faturasını hesaplarken o aya ait su birim fiyatı baz alarak işlem yapalım. Nitekim o ay 10 m3’e kadar su birim fiyatı 4.58 TL dir.

  • 4.58 x 10 =45.8 TL su tüketim bedeli
  • Bakım bedeli 1 m3 su fiyatı olduğundan 4.58 TL olacaktır. (her ay değişir)
  • Su bedeli + bakım bedeline %8’lik kdv eklenecektir. 50.38 x 0.08 = 4.03 TL
  • Çevre Tüketim vergisi de Büyükşehir belediyelerinde 2018 yılında 28 kuruş olduğundan 2.8 TL (ÇTV ilden ile değişmez. Büyükşehirlerin ve diğer illerin hepsinde aynıdır)
  • Toplam ödenecek su faturası miktarı böylece; 45.8 + 4.58 + 4.03 TL + 2.8 = 57 TL olacaktır.

Su Faturası Kimlere İndirimlidir?

Su faturalarında şehit, gazi yakınlarına ve engelli vatandaşlarımıza %50 indirim uygulanmaktadır.

Su Birim Fiyatları Tüm Kullanıcıları Aynı mıdır?

Su birim fiyatları konutlarda farklı iş yerlerinde farklı uygulanır. Ayrıca resmi dairelere, organize sanayi bölgelerine, hastanelere ayrı ayrı su birim fiyatları üzerinden fatura kesilmektedir. Bir de belediye 10 m3 veya 20 m3 su tüketiminden sonra su birim fiyatını artırmakta ve daha fazla ücretlendirme yapmaktadır. Bu nokta da fazla tüketim yapan tasarruflu su kullanmayan su aboneleri daha fazla su faturası ödemektedirler. Örneğin İstanbul’da 10 m3 su tüketen bir ev abonesi 60 TL fatura öderken 20 m3 su kullandığında 120 TL yerine 30 TL’ye kadar daha fazla fatura ödemektedir. Buradan yola çıkarak suyu tasarruflu kullanmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

 

You May Also Like

About the Author: Ahmet BAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir