1 METREKÜP DOĞAL GAZ KAÇ TL? NASIL HESAPLANIR?

Merhaba Tasarruflu İnsan. Bu yazımızda hemen hemen ülkemizde herkesin evinde yegane ısınma kaynağı olan doğal gazın bir metreküpünün ne kadar olduğunu, aylık ne kadar doğal gaz yaktığımızı ve doğal gaz hesaplamalarıyla ilgili diğer önemli noktalara değineceğiz. Dilerseniz hemen başlayalım.

Doğal Gaz Hesaplanırken Etki Eden Faktörler

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki doğal gaz sayaçları tüketimi metreküp (m3) cinsinden gösterir; ancak sayaçtan okunan tüketim değeri ile faturanız hesaplanmaz. Faturanızın aynı elektrikteki gibi (elektrik borcunuzun hesaplanmasıyla ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsniz.) kWh üzerinden ücretlendirildiğini göreceksiniz. Fatura değerinizi bulmak için atmosfer basıncına göre düzenleme yapılmaktadır. Metreküp fiyatı verilen doğal gazın kWh’ ye dönüştürülmesi gerekir.

1 Metreküp (m3) Doğal Gaz Kaç TL?

Doğal Gaz fiyatları takdir edersiniz ki sürekli değişim içindedir. Artan zamlar, dağıtım yapan şirketler ve diplomasi gibi unsurlar doğal gaz fiyatlarını sürekli değiştirmektedir. Fakat ortalama fiyatlardan yola çıkacak olursak doğal gazın en çok kullanıldığı 5 şehirde ortalama metreküp fiyatlarını şu şekilde belirtebiliriz (Fiyatlara KDV dahildir.).

İstanbul: 1,0103 TL

Ankara: 1,2220 TL

Bursa: 1,1289 TL

Kocaeli: 1,1714 TL

İzmir: 1,1450 TL

BOTAŞ aylık olarak yerel dağıtım şirketlerine uygulayacağı ulusal satış tarifesini belirler. Takdir edersiniz ki dağıtım şirketlerinin bu fiyatların çok üzerinde fiyatlar çıkarması yasal olarak mümkün değildir. Ancak şehir içi dağıtım özelleştirmelerinde  belirlenen sistem kullanım bedeli yüzünden fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Doğal Gaz Fiyatları İlden İle Değişiklik Gösterir Mi?

Doğal gazın değişiklik göstermesindeki ana sebepler aşağıdaki gibi listelenmiştir. Dolaylı olarak şehirden şehire de değişim söz konusudur.

  • Dağıtım Bölgesi
  • Abone Grubu
  • Tüketim Kademesi

mDoğal Gazdan Kaç kWh Elde Edilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sayaçtan okunan değer düzeltilmeden fatura hesaplanamaz. Tüketimler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun yayınlamış olduğu, doğal gaz faturalandırma tebliği çerçevesinde, hesap edilir ve faturalandırılır.  Metreküp’ten kilowatt-saat’e dönüşüm katsayısı üç etkene göre değişiklik gösterir. Bu etkenler:

  • Rakım (atmosfer basıncı)
  • Doğal Gazın Türü
  • Gaz Karışımının Özellikleri

EPDK’nın tebliğde belirttiği değerlere göre, 1 metreküp doğal gaz tüketiminden elde edilen enerji miktarı 10,64 kWh standart değer olarak kabul edilir. Bu durumdan yola çıkacak olursak TL/kWh cinsinden gösterilen doğal gaz satış fiyatının metreküp cinsinden hesabı aşağıdaki gibi olur: 

Satış fiyatı (TL/kWH) x 10,64 = Satış fiyatı (TL/m3)

Faturanızda hacim-enerji dönüşümüyle ilgi olarak, aşağıdaki iki değere rastlamanız mümkündür:

  • Düzeltme Katsayısı: Sayaçtan ölçülen gaz miktarı; sıcaklık ve basınç değişimlerinden etkilenmektedir. Gerçek doğal gaz kullanım miktarının tespit edilmesi için, o fatura dönemine ait düzeltme katsayısı kullanılır. Düzeltme katsayısı aylık olarak değiştirilir. Sayaçtan ölçülen hacim bu katsayı ile çarpılarak düzeltilmiş hacim bulunur. Güncel katsayıları öğrenmek için doğal gaz dağıtım şirketinizle iletişime geçebilirsiniz.
  • Ortalama Üst Isıl Değer: Bir metreküp gazdan elde edilen enerji miktarını kilokalori (kcal) cinsinden gösterir. Standart olarak 9155 kcal/m3 kabul edliir. Dağıtım şirketi günlük olarak tespit ettiği üst ısıl değerlerin ortalamasını alarak fatura hesaplamasında kullanır. Fatura dönemine ait ortalama üst ısıl değerleri dağıtım şirketinizden öğrenebilirsiniz.

Doğal Gazın hesaplanmasıyla ilgili aşağı yukarı biraz fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Bundan sonraki yazılarımızda da gene bu şekilde doğal gaz hesaplamayla ilgili makaleler olacaktır. Onları da okuyarak biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz.

About the Author: Ahmet BAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir